|
|
|
"ПЕРЛИНКА"
Невичерпна криниця народних щедрот.Чим більше з неї п'ють, тим вона прозоріша і студеніша. І не вдивовижу, що самобутній справді натхнений талант живиться соками рідного мистецтва. В цих життєдайних струменях гартується і живе дитячий зразковий фольклорний гурт "Перлинка".
Колектив створено у 1996 році. Розповідає художній керівник гурту Майя Іванівна Сайпель:
- Історія створення гурту така. Одного разу моя мама, вчитель молодших класів, запросила мене, тоді ще студентку ІІ курсу Рівненського державного гуманітарного університету інституту мистецтв факультету музичної творчості кафедри музичного фольклору, на урок народознавства в четвертий клас славутської ЗОШ №6 - розповісти про обряди зимового циклу та виконати кілька колядок. Діти із задоволенням слухали пісні та задавали багато питань.
Саме ця зустріч стала поштовхом для створення дитячого фольклорного ансамблю. Я зрозуміла, що дітям потрібна народна пісня, вони не байдужі до народного мистецтва. Я почала детально вивчати діяльність дитячих фольклорних колективів: відвідувати концерти, репетиції. Прикладом цікавої змістовної роботи з дітьми став дитячий фольклорний гурт "Веснянка" (худ. керівник В. Ковальчук) при рівненському палаці дітей та молоді, де я проходила виробничу практику.
У жовтні 1997 року фольклорний гурт "Перлинка" офіційно розпочав свою діяльність при будинку дитячої творчості. А з 1998 року працює на базі спорткомплексу "ЗАТ Об'єднання Прогрес".
У тому ж році колектив "Перлинки" отримує звання "зразковий".
Первинний склад "Перлинки " налічував всього вісім дітей. За чотирнадцять років існування гурт значно розширився. Нині в ньому займається близько 40 дівчаток і хлопчиків віком від 4 до 17 років.
Колектив - володар диплому І ступеню обласного фестивалю фольклорних колективів навчально-виховних закладів "Щедрий вечір усім нам" (Хмельницький, 1998);
- переможець Всеукраїнського огляду народної творчості на Хмельниччині (1999);
- учасник концертів-звітів Хмельницької області в м.Києві в Палаці "Україна" (2000, 2009);
- лауреат Х Міжнародного гуцульського фольклорно-етнографічного фестивалю "Коломийка" (Коломия, 2000);
- дипломант ІІІ та лауреат IV Міжнародного молодіжного фестивалю традиційної народної культури "Древлянські джерела" (Рівне, 2001, 2003);
- переможець у номінації "За краще сценічне втілення регіональної традиції" VIII Слов'янського фольклорного фестивалю "Коляда" (Рівне, 2002);
- лауреат ІІ премії обласного новорічно-різдвяного фестивалю-конкурсу фольклорних колективів "Коляда" (Хмельницький, 2002);
- учасник ІІ Міжнародного фестивалю національних культур (Кам'янець-Поділський, 2003);
- фіналіст V обласної молодіжної акції "Подільський Оскар" у номінації "Крок до Парнасу" (Хмельницький, 2004);
- учасник обласного новорічно-різдвяного фестивалю "Коляда" (Хмельницький, 2004);
- переможець у номінації "За збереження регіональних традицій" ІІ Міжнародного фестивалю дитячого фольклору "Котилася торба" та переможець у номінації "За самобутнє сценічне втілення дитячих ігрових традицій" того ж фестивалю (Кузнецовськ, 2004, 2006);
- учасник фестивалю народної культури "Помаранчева коляда" (Рівне, 2005);
- дипломант ІV Європейського фольклорного фестивалю "Надбужанські зустрічі" (Більськ-Підляський, Польща, 2005);
- учасник народного свята "На Івана, на Купала" (Дубичі Церковні, Польща, 2006);
- лауреат І премії І регіонального дитячого фольклорного фестивалю-конкурсу "Джерело життя" (Дунаївці, 2007);
- учасник І Міжнародного дитячого фольклорного фестивалю "Веселкове пташеня" (Кам'янець-Подільський, 2008);
- учасник свята "Івана Купайла" та Дня дитячої творчості в Музеї народної архітектури та побуту України НАН України (Київ, 2008, 2009);
- переможець регіонального туру фестивалю мистецтв України "Мистецьким перевеслом квітчаємо свій край" (2009).
- лауреат 3 премії дитячого Міжнародного фестивалю "Сонце-Радість-Краса" (Болгарія, м.Несебр, 2010р.)
- учасник Міжнародного фестивалю дитячої творчості "23 квітня" (Туреччина, м.Назіллі, 2011р.)
- лауреат I премії Всеукраїнського конкурсу автентичного співу "Животоки" ( м.Новоград-Волинський, 2011р.)
- лауреат III премії Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики " Червона рута" (м.Київ, 2011р.)
Солісти "Перлинки" теж неодноразово перемагали в численних конкурсах.
У Всеукраїнському конкурсі молодих виконавців української народної музики "З народного джерела" (Рівне) у 2002 році Тетяна Біла й Жанна Подригуля посідають ІІІ місце; у 2006 Ірина Кудрик - ІІІ місце, у 2007 Сергій Чернюк стає дипломантом, у 2008 отримує ІІ місце, у 2009 Марія Ющук та Сергій Чернюк займають ІІ та ІІІ місце.
У 2006 році в обласному турі Всеукраїнського конкурсу талановитої молоді "Нові імена" (Хмельницький) Ліана Аспіна стає лауреатом ІІ премії, а Ольга Музичук ІІІ премії.
На регіональному дитячому фестивалі конкурсі "Джерело життя" (Дунаївці, 2007) Ліана Аспіна посіла І місце, а Сергій Чернюк ІІ місце.
На Х Всеукраїнському конкурсі автентичного солоспіву (Новоград-Волинський, 2009) Михайло Волковецький та Сергій Чернюк отримали диплом І ступеню, Олександра Григорук та Марія Ющук - диплом ІІ ступеню, а Ганну Басюк відзначено подякою.
На міжнародному фестивалі "Сонце-Радість-Краса" (м.Несебр, Болгарія, 2010р.) Ольга Руда посіла III місце.
На Всеукраїнському конкурсі автентичного солоспіву у м.Новоград-Волинський (2011р.) Марія Ющук стала лауреатом I премії, Сергій Чернюк - II, Мирослава Сайпеля нагороджено дипломом переможця у номінації "Наймолодший учасник", Валентину Свідзінську відзначено подякою.
Крім того, перлинківці часто виступають в сільських клубах, на підприємствах, у житлово-експлуатаційних конторах, будинках інвалідів, школах та дитячих садочках.
У великі релігійні свята колектив бере участь у церковних богослужіннях.
Керівник "Перлинки" Майя Сайпель збирає та досліджує традиційну вокальну музику Славутського району Хмельницької області, організовує експедиційну роботу із залученням учасників гурту.
За 14 років здійснено 14 фольклористичних експедицій і записано близько 2000 народнопісенних творів. Зібрані матеріали широко використовуються в концертно-виконавській практиці фольклорного гурту "Перлинка".
Репертуар "Перлинки" - об'ємна музична палітра, яка складається з творів, різних за жанром і характером. Основу репертуару складають календарно-обрядові пісні, звичайні пісні, побутові танці та народні обрядодійства.
Колектив має костюми, зібрані у фольклористичних експедиціях і виготовлені за зразками оригінальних костюмів Волині.
У просторому кабінеті "Перлинки" облаштовано музей, де зібрано традиційний одяг Полісся, Волині та Поділля, речі домашнього вжитку, елементи інтер'єру й знаряддя сільськогосподарських робіт. |
|
|
|